MEME KANSERİ VE SIK SORULAN SORULAR

MEME KANSERİ
kadınlarda görülen en sık kanserdir.
 
Risk Faktörleri Nelerdir?
Çok sayıda risk faktörü olmasına rağmen halen çoğu meme kanserlide neden bilinmemektedir.
Tabi ki kadın olmak (erkeklerde de olur) ve ilerleyen yaş (40 yaş sonrası) en önemli risktir. Ayrıca ailede genç yaşta meme veya yumurtalık kanseri olması,
Erken yaşta adet görmeye başlayıp geç yaşta menopoza girmek ( doğurganlık süresi yani kadınlık ne kadar uzarsa memeyi etkileyen kadın hormonlarıda arttığından kanser riski artar. Eğer aralarda doğum yapılırsa doğurganlık-kadınlık durduğu için kanser riski azalır.)
Uzamış menopoz hormon tedavisi,
Bazı iyi huylu meme tümörleri
 
Ailesel Yüksek Riskli hastalar
Meme kanserinin az bir kısmı böyledir. Böyle ailelerde erkeklerde ve yakın akrabalarında erken yaşta meme veya yumurtalık kanseri vardır. Bunlara genetik test yapılmalıdır. Test yaptırmayanlarda 18 yaşında meme muayenesi yapılıp 25 yaşından itibaren mamografi takibine alınır. 30-35 yaşından sonra 6 ayda bir Kadın Doğum kontrolüne gitmelidir.
 
Mamografi ile tarama ne anlama geliyor?
Normalde şikâyeti olmayan bayanlar 40 yaşından sonra yılda 1 kez mamografi ile tarama yaptırmalıdır. Mamografinin amacı fındık, ceviz büyüklüğünde bir şişlik gördük bu iyimi- kötümü anlamak için YAPILMAZ. Asıl amacı o kitle ortaya çıkmadan 4-5 yıl öncesinden daha ortada hiçbir şey yokken kireçleme safhasında iken yakalamaktır.
Bu müthiş bir şey. Artık meme kanseri korkutucu olmaktan çıkmıştır.
 
Erken Tanının önemi nedir?
Meme kanseri vücuttaki ve memedeki yayılmasına göre 4 evrededir. Her evrenin tedavisi ve yaşam kalitesi farklıdır. Mesala 0.5 cm iken yakalansa yalnızca meme tümörlü yeri almak tedavide yeterli. İlave ışın yada kemoterapi almıyor.
 
Meme kanser şüpheli lezyona bıçak vurulursa hızlı yayılır mı?
Tümörü pirinç tanesi iken mi yakalamak önemli yoksa elma kadar büyüdüğünde mi ?
Kanser hücreleri kontrolsüz çoğaldığı için; 1 hücreden başlayıp 1 cm.lik kanser oluncaya kadar 10-15 yıl geçiyor. Bugün 1 cm olan lezyon belki 3 ay sonra 2 cm olacak. Yani ne kadar erken tanı o kadar uzun ve konforlu yaşam.
Ama insanları anlamak çok zor. Duyduklarına inanıyorlar. Doğrusu biz o lezyona dokunduk diye kansere dönmez. Zaten kanserse de bir gecede olmuyor. Maharet onu çok çok erken evrede yakalayabilmek. Erken yakalanırsa ölüm meme kanserinden olmaz ancak çok ilerlerse neden ondandır.
Meme kanserinde ağrı olur mu?
Keşke ağrıyla başlasa. Bu sayade hiçbir lezyon yokken çok erken tanı koyardık. Ancak kanser sinsi bir hastalıktır. Ağrı olması için son evrelere gelmeli, kitle büyüyüp sinirlere ve kaslara ve cilde yayılmalıdır.
Meme ağrısı niçin olur ve tedavisi nedir?
Doğurgan kadın memesi ağrır. Çünkü her adet döneminde ki yoğun hormonal değişiklikler meme dokusununda ödem, dolgunluk ve şişkinlik yapar. Ağrı adet dönemiyle ilişkili yada sadece bir noktada yoğun olabilir. Araştırmalarda çoğunlukla ağrıyı yapacak belli bir bozukluk saptanmaz. Tabiî ki her ağrıda kanseri ekarte etmek için muayene edilir. Günlük yaşam kalitesini etkileyecek kadar şiddetli olabilir.
İlk tercih olarak Çuha çiçeği yağı 2-4 ay kullanılır. Memeyi etkilen süt verme hormonunun (prolaktin) meme üzerindeki etkisini azaltır.
Bilimsel olmasa da hastalarda kafeini azaltmak ve 400-800 mg E vitamini alınca ağrılar azalabilir. Ciddi ağrılarda daha ağır ilaç seçenekleri vardır.
Ayrıca boyun fıtığından ağrı yansıyabilir.
 
Memede süt kalıntısı ağrı, kist ve kitle yapar deniliyor. Doğru mu ?
Süt kalıntısı diye yaygın bir inanış vardır. Hatta bazen doktorlar açıklama zorluğu çekince kullanıyorlar. Ben çocuğumu yeterince emziremedim kalan sütlerden ağrı olur tamamen yanlıştır. Gerçek süt kalıntısı olsa o biriken süt; 1 hafta içinde apseye neden olur. Çoğunlukla apseye neden olmadan vücut tarafından düzeltilir. Vücut en büyük mimardır. Yıllarca devam eden süt kalıntısı diye bir şey yoktur.
 
Meme Kisti kanserleşirmi?
Halk arasında kanserede kist dendiği için bir anlam kargaşası var. Bizim bahsettiğimiz kist ile halkın anladığı farklı. Meme kistleri Ultrason ile anlaşılır. Zarasızdırlar. Takip edilirler. Şikayete sebep olursa veya büyüme olursa iğneyle çekilerek boşaltılır. Tekrarlıyorsa veya içerik kanlı ise biyopsi yapılır.
 
Fibroadenom nedir?
30 yaş altında en sık rastladığımız iyi huylu, düzgün sınırlı, hareketli kitlelerdir. 2 cm altındakiler izlenebilir. Gebelik sırasında büyür, menopozda küçülürler.
 
Sıkmakla meme başından akıntı geliyor ne yapmalıyım?
Bizim için kendi kendine gelen akıntılar önemlidir. Memeye rahatlarım diye böyle travmatik işlem yapılmamalıdır.
Meme başından süt akıntısında ne yapılır?
Emzirme bitiminden 2 yıla kadar memeden süt gelebilir. Ayrıca menopoza kadar memelerden birkaç damla süt gelebilir. Ek tedavi verilmez.
Fazla miktarda süt geliyorsa bazı ilaçlar (psikiyatri, kalp ilaçları, metpamid) veya beyindeki hipofizden hazla süt hormonu (prolaktin) salgılanıyordur. Prolaktin seviyesi yüksekse hipofiz MR veya CT çektirilir. Tümörü varsa ilaç tedavisi veya ameliyat yapılır.
 
Tek memeden kendi kendine gelen akıntı?
Akıntıdan yapılan tetkikler faydalı değildir. Çoğunlukla iyi huyludur. Yinede ileri tetkik yaptırılır. İyi düşünülmesine rağmen devam edenlere cerrahi biyopsi önerilir.
 
Meme başında ekzema benzeri yüzeyel cilt lezyonu normal midir?
Meme başında gözlenen her türlü lezyon ciddidir. Çok basit önemsiz gibi gözlenen cilt kızarıklıkları kanserin ilk belirtisi olabilir ve biyopsi yapılmalıdır.
 
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !